• śr.. cze 19th, 2024

Czy schody i balustrady szklane są bezpieczne?

ByRedakcja

sie 4, 2021

Szklane schody stały się coraz popularniejszym elementem projektowania wystroju wnętrza zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Szkło zapewnia minimalistyczny, nowoczesny wygląd i można je łączyć z drewnem lub stalą nierdzewną, tworząc efektowny i funkcjonalny element centralny w pomieszczeniu lub na balkonie. Ale wiele osób zastanawia się także, czy szklane balustrady i schody są bezpieczne.

Czy schody i balustrady szklane są bezpieczne?

Trwałe i bezpieczne balustrady całoszklane samonośne

Ze względu na skojarzenie szkła z kruchością wiele osób zastanawia się, czy szklane schody i balustrady są rzeczywiście bezpieczne. Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem szklanych elementów wykończeniowych w swoim domu lub budynku komercyjnym, nie musisz się obawiać, ponieważ klatki schodowe będą w stanie bez problemów wytrzymać codzienne użytkowanie, gdyż są one wykonane z bezpiecznego szkła. Na co dzień spotykamy się ze szkłem bezpiecznym w domu i innych miejscach, ponieważ jest ono stosowane w samochodach, kabinach prysznicowych, ekranach telefonów komórkowych i nie tylko.

Szkło hartowane jest wytwarzane przez podgrzanie szkła do około 600 stopni Celsjusza, a następnie szybkie schłodzenie jednej strony, podczas gdy druga strona stygnie wolniej. Oznacza to, że jedna strona kurczy się bardziej niż druga, zapewniając równowagę naprężeń ściskających na powierzchni i naprężeń rozciągających wewnątrz. Naprężenie to nadaje szkłu zwiększoną wytrzymałość, zapobiegając jego łatwemu pękaniu. Ponadto, jeśli szkło zostanie rozbite, rozpadnie się na wiele małych, bardziej zaokrąglonych kawałków, a nie na duże ostre odłamki, których można się spodziewać po stłuczonym szkle.

Również szkło laminowane może być również stosowane w klatkach schodowych szklanych, zwłaszcza jeśli są to panele wolnostojące lub balustrady całoszklane samonośne. Jest to kolejna forma bezpiecznego szkła, które trzyma się razem po rozbiciu. Wykonane jest przez włożenie warstwy PVB lub EVA pomiędzy dwie warstwy szkła. Pod wpływem uderzenia szkło pęka w pajęczy wzór, a kawałki są utrzymywane na miejscu przez warstwę środkową. Oznacza to, że szkło zachowuje rozbite kawałki razem, zapobiegające ich spadaniu.