• czw.. kwi 25th, 2024

Co warto wiedzieć o ochronie zbóż ozimych?

ByRedakcja

maj 17, 2023

Zboża ozime cieszą się dość sporą popularnością w polskiej branży rolniczej.

Takie uprawy są zasiewane późną jesienią, a po zimowaniu rozpoczynają swój wzrost w okresie wczesnej wiosny. Uzyskanie odpowiednich plonów charakteryzujących się doskonałą jakością, jest możliwe dzięki właściwej pielęgnacji takich roślin i zadbaniu o optymalne warunki ich wzrostu. Bardzo ważne jest stosowanie różnych preparatów chemicznych, które gwarantują skuteczną ochronę upraw przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. Dobrze jest uzyskać więcej informacji na ten temat.

Co warto wiedzieć o ochronie zbóż ozimych?

Ochrona zbóż ozimych – podstawowe informacje

Zboża ozime są narażone na wiele różnych niekorzystnych czynników. Między innymi w wiosennym okresie ich wczesnego wzrostu, można zauważyć znaczący rozwój chwastów. Te niechciane rośliny konkurują z uprawami o wodę i składniki odżywcze znajdujące się w glebie. Innymi słowy, mogą one doprowadzić do spowolnionego wzrostu, a nawet całkowitego obumierania. Likwidacja chwastów jest możliwa dzięki opryskom na bazie herbicydów selektywnych. Opcją alternatywną są herbicydy o działaniu ogólnym, które rozpyla się nad polami jeszcze przed zasiewem.

Mówiąc o ochronie zbóż ozimych, dobrze jest również pamiętać o specjalnych preparatach, jakimi są fungicydy. W tym przypadku mamy do czynienia ze specjalnymi substancjami, które gwarantują ochronę przed rozwojem chorób grzybiczych. Preparaty tego rodzaju stosuje się jako opryski i zaprawy nasienne w formie profilaktycznej, ale zapewniają one również skuteczne likwidowanie już wykrytych grzybów mogących doprowadzić do poważnych problemów ze zbiorami.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych z myślą o bezpieczeństwie zbóż ozimych. Sporo ciekawych ofert i informacji można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://innvigo.com/zboza-ozime/. Ponadto w sieci znajduje się wiele informacji, porad oraz opinii innych użytkowników takich substancji. Warto więc się z nimi zapoznać, tym bardziej, że ich poszukiwanie zajmuje niewiele czasu i nie stanowi trudności nawet dla osób, które są słabo rozeznane w branży.