• pon.. lip 15th, 2024

Jak dobrać płytki na podłogę w łazience i kuchni?

ByRedakcja

wrz 1, 2021

Urządzając dom czy mieszkanie nie można zapominać o odpowiednim wykończeniu kuchni czy łazienki. Jeśli chodzi o podłogę, upewnij się, że wybierasz płytki, które mają w sobie odrobinę tekstury i są specjalnie zaprojektowane do podłóg. Chcesz uniknąć płytek na podłogach, które mogą są stać się śliskie, gdy są mokre. Z pewnością nie chcemy poślizgnąć się i upaść po wyjściu z prysznica lub wanny, upewnij się więc, że wybrane płytki nie jest zbyt gładkie.

Najlepszym rozwiązaniem na podłogi w łazience są trwałe płytki

Matowe i szlifowane wykończenia płytek na ściany i podłogi są w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne, ale z pewnością znajdziemy również szeroki wybór płytek z połyskiem, jeśli takie wolimy. Błyszczące powierzchnie ładnie odbijają światło i sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, które trzeba rozjaśnić. Wiele osób zapomina, że prysznice bez brodzika muszą mieć odpowiedni odpływ, a to oznacza, że trzeba nieznacznie pochylić podłogę, aby woda spływała w kierunku odpływu. Oznacza to, że do podłogi prysznicowej potrzebne są płytki wystarczająco małe, aby można je było ustawić pod kątem i stworzyć niewielki spadek. Natomiast jeśli mamy wannę lub prysznic z brodzikiem, możemy wybrać dowolne płytki w niemal każdym rozmiarze.

Najlepiej sprawdzają się w tym celu mozaiki i małe płytki, które pozwalają instalatorowi na odpowiednie nachylenie podłogi. Często świetnie wygląda, gdy kafelki pod prysznicem są w tym samym kolorze co reszta podłogi lub ściany, ale tylko w mniejszym rozmiarze lub kształcie. Płytki porcelanowe i ceramiczne są na ogół łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Kamień naturalny jest porowaty i wymaga regularnego uszczelniania. Porcelana i ceramika są zazwyczaj tańsze, zarówno pod względem kosztów materiałowych, jak i robocizny, dodatkowo znajdziemy je w dowolnym kształcie i kolorze.

Podczas gdy większe płytki są bardziej stylowe dla wielu obszarów domu, pamiętaj, aby zawsze wziąć pod uwagę wielkość swojej przestrzeni. Większość łazienek jest mniejsza, więc jeśli masz zbyt duże płytki, mogą one dominować pomieszczenie i będzie ono wyglądać na mniejsze niż w rzeczywistości. Możemy również wybrać gres szkliwiony horizon gold, który sprawdzi się w wielu rozwiązaniach. Również, gdy płytki są zbyt duże, mogą zostać odcięte w niewłaściwym miejscu i zepsuć cały efekt dekoracyjny. Najlepszym wyborem do małych łazienek są małe płytki, mozaiki lub płytki drewnopodobne.