• pon.. lip 15th, 2024

Czym jest stomatologia estetyczna i czy warto skorzystać z zabiegów?

ByRedakcja

paź 25, 2022

Stomatologia estetyczna skupia w sobie wszelkie zabiegi mające na celu polepszenie wyglądu zębów, a więc i całej twarzy. Warto pamiętać, że zabiegi poprawiające efekt wizualny mogą być wykonywane dopiero w momencie, kiedy pozwala na to stan zdrowia uzębienia. Na jakie zabiegi warto się zdecydować? Czy stomatologia estetyczna jest dla każdego i ile to kosztuje? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułem. 

Zabiegi i przeciwwskazania – Stomatologia estetyczna

Rozwój medycyny i technologii urządzeń stomatologicznych umożliwiają wykonanie wielu zabiegów, które mogą w znacznym stopniu poprawić wygląd jamy ustnej. Zmianom poddawany jest zarówno barwa uzębienia jak i kształt zębów. Wśród zabiegów stomatologii estetycznej wyróżnić można: 

 

 • skaling – inaczej nazywany usuwaniem kamienia nazębnego, który gromadzi się w okolicach szyjek zębowych i może być przyczyną wielu stanów zapalnych czy nawet chorób typu próchnica oraz paradontoza,
 • piaskowanie – zabieg mający na celu usunięcie przebarwień oraz nagromadzonych osadów nazębnych, w tym kamienia; piaskowanie często wykonuje się w przypadku, gdy ilość kamienia nazębnego jest tak duża, że sam skaling nie wystarcza, 
 • wybielanie lampą – zdaniem wielu, najszybszy i najskuteczniejszy zabieg na pozbycie się przebarwień i nadanie zębom świeżego, białego koloru; proces wybielania w gabinecie trwa około 30 minut,a  pacjent może cieszyć się śnieżnobiałymi zębami już po jednej wizycie, 
 • wybielanie nakładkowe – ten zabieg można wykonywać samodzielnie w domu, najpierw jednak należy udać się do stomatologa w celu wyczyszczenia zębów oraz wykonania wycisku, czyli odlewu kształtu zębów, spersonalizowane nakładki zakłada się na zeby przy użyciu specjalnego żelu, proces taki trwa od 2 do 4 tygodni, 
 • licówki – ich głównym zadaniem jest zmiana kształtu uzębienia u pacjenta, zazwyczaj wykonane są z porcelany albo z materiału kompozytowego, umieszczone zostają na przedniej części zębów w przypadku nieestetycznego wyglądu kształtu zęba lub jego złamania, ale też przy trwałych przebarwieniach. 

 

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie są jednak dla wszystkich. Jak już wspominaliśmy przed udaniem się na wizytę mającą na celu poprawę wizualną zębów, stan zdrowia jamy ustnej nie może pozostawiać żadnych zastrzeżeń. Poza tym pacjent musi mieć ukończone 16 lat. Dodatkowo, z zabiegów stomatologii estetycznej nie powinny korzystać osoby: 

 

 • w ciąży, 
 • karmiące piersią, 
 • cierpiące na nadwrażliwość lub alergię na preparaty dentystyczne. 

 

Stomatolog może również odmówić wykonania zabiegu ze względu na ogólny stan zdrowia pacjenta, dlatego warto go poinformować o wszelkich znaczących chorobach i dolegliwościach. 

Dla kogo są przeznaczone zabiegi?

Stomatologia estetyczna przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 16 rok życia i nie posiadają żadnych przeciwwskazań do wykonania poszczególnych zabiegów. Mogą z niej korzystać zarówno osoby, którym zależy na poprawie wyglądu pojedynczego zęba jak i całego uzębienia. Zmianom podlega barwa uzębienia oraz jego kształt, dlatego zabiegi stomatologii estetycznej polecane są głównie osobom czującym dyskomfort podczas uśmiechania się, czy spożywania pokarmów.  

Ceny stomatologii estetycznej

Ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane ze względu na ich specyfikę oraz konieczność użycia innego rodzaju urządzeń i preparatów dentystycznych. Znaczenia ma również placówka, gdzie wykonywany jest zabieg a także renoma lekarza. W ramach NFZ każdemu pacjentowi raz w roku przysługuje możliwość wykonania skalingu, czyli usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego. W przypadku, gdy pacjent potrzebuje powtórnego czyszczenia, cena wynosi około 100-150 zł. Pozostałe zabiegi są w pełni płatne. 

 

Zakres cenowy poszczególnych usług przedstawia się następująco:

 

 • piaskowanie – około 60 – 100 zł, 
 • wybielanie nakładkowe – około 600 – 700 zł, 
 • wybielanie lampą – około 1 000 zł, 
 • licówki kompozytowe – około 250 – 400 zł, 
 • licówki porcelanowe – około 900 – 1 200 zł.