• pon.. paź 7th, 2024

Fałda mongolska – jak radzić sobie z fałdą nakątną?

ByRedakcja

sie 29, 2023

Z fałdą mongolską, zwaną inaczej zmarszczką nakątną, kojarzy się nam najczęściej rasa azjatycka, choć można ją niekiedy zaobserwować również u nowonarodzonych dzieci. Na ogół znika ona wraz z rozwojem chrząstki nosowej, choć niekiedy pozostaje widoczna, pomimo upływu czasu. Co zrobić w sytuacji, gdy zmarszczka nakątna nie zniknęła i czy jej leczenie zawsze wymaga ingerencji chirurgicznej? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czym jest fałda mongolska?

Aby dobrze zrozumieć istotę problemu, warto już na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem fałdy mongolskiej? W medycynie takim mianem określa się fałd skóry, przykrywający fragment powieki. To specyficzna cecha fizjologiczna, którą kojarzymy na ogół z populacją, zamieszkującą kraje azjatyckie. Wśród przedstawicieli rasy białej to z kolei swego rodzaju anomalia, u podłoża której leży np. nadmierna rozciągliwość skóry lub choroby, jak chociażby zespół Downa czy FAS, choć bywa ona również wynikiem niskiego grzbietu nosa. Więcej o fałdzie mongolskiej przeczytasz na stronie: plastyka powiek górnych, stronie jednej z wiodących klinik, w ofercie której znajduje się także usuwanie fałdy nakątnej. Jak się okazuje, ingerencja chirurgiczna nie będzie z reguły potrzebna, gry problem ten dotyczy niemowląt. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja u starszych dzieci, u których utrzymywanie się tego rodzaju anomalii powiek może powodować negatywne skutki. Zalicza się do nich na ogół zawężenie pola widzenia, utrudniające normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzanie zabiegu chirurgicznego, w celu usunięcia źródła dyskomfortu.

Czy leczenie zmarszczki nakątnej jest konieczne?

Leczenie zmarszczki nakątnej nie jest konieczne, o ile stanowi ona wyłącznie defekt wyglądu, który nie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak fałda mongolska ogranicza kąt widzenia, zakrywając fragment oka, konieczna staje się specjalistyczna konsultacja okulistyczna. Rozwiązaniem problemu jest na ogół ingerencja chirurga, na którą decydują się zarówno osoby ze wskazaniami medycznymi, jak i te, które chcą jedynie pozbyć się problemu natury estetycznej. O ile nie zagraża on bowiem zdrowiu czy życiu pacjenta, o tyle może stanowić źródło kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, dla których wygląd zewnętrzny stanowi bardzo istotną kwestię, determinującą np. jakość kontaktów towarzyskich. Zabieg, polegający na usunięciu nadmiaru skóry z tego obszaru ciała, pozwala skutecznie wyeliminować problem, przywracając komfort widzenia osobom, które zdecydowały się poddać ingerencji chirurgicznej.

Jak funkcjonować z fałdą mongolską na co dzień?

Ci, którzy nie chcą poddawać się zabiegowi, mogą korzystać ze sprawdzonych technik optycznego powiększania oka. Należy do nich chociażby odpowiednio wykonany makijaż, dzięki któremu zmarszczka nakątna będzie zdecydowanie mniej widoczna dla postronnego obserwatora. Warto w tym celu zasięgnąć porady ekspertów lub poszukać optymalnego dla siebie rozwiązania metodą prób i błędów. Właściwie dobrany makijaż może optycznie powiększyć oko, dodając twarzy nieco walorów estetycznych. Sprawdzają się tutaj doskonale jasne tonacje, wzbogacone nieco ciemniejszym akcentem w kącikach oczu. To przede wszystkim szansa dla kobiet, które z różnych względów nie chcą poddawać się ingerencji chirurgicznej, w celu usunięcia anomalii w fizjonomii powiek. Warto jednak podkreślić, że zabieg taki cechuje się wysoką skutecznością, a jego efekty pozwalają cieszyć się nie tylko poprawą wyglądu zewnętrznego, ale również zdecydowanie szerszym polem widzenia, warunkującym w znaczącym stopniu jakość codziennego funkcjonowania.