• śr.. cze 19th, 2024

Jak prawidłowo dbać o zęby – skuteczna higiena jamy ustnej

ByRedakcja

kwi 27, 2024

Większość z nas marzy o białym, pięknym uśmiechu. Aby zrealizować to pragnienie, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jak dbać o zęby i co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? Sprawdź nasze sposoby na zdrowy uśmiech!

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

Troska o higienę jamy ustnej rzutuje nie tylko na nasz promienny uśmiech, ale również i na nasze zdrowie ogólne. Regularne, dokładne szczotkowanie zębów, chroni bowiem organizm przed rozwojem groźnych chorób. To nie tylko próchnica czy paradontoza, ale również dolegliwości, związane z układem krążenia czy układem trawiennym, u których podłoża leżą zaniechania w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o jej znaczeniu oraz poznać rodzaje, ilość i funkcje ludzkich zębów, koniecznie odwiedź proponowaną stronę. 

Warto podkreślić jednocześnie, że zadbany uśmiech dodaje pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi, budując jednocześnie poczucie własnej wartości. To swoista wizytówka, o którą warto zadbać w trosce o dobre zdrowie i samopoczucie.

Jak często odwiedzać gabinet dentystyczny?

Troska o prawidłową higienę jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie, ale również regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Dzięki nim możliwe staje się wychwycenie ewentualnych zmian chorobowych na wstępnym etapie rozwoju i skuteczne ich wyeliminowanie, by nie dopuścić do nieprzyjemnych konsekwencji ewentualnych zaniedbań.

Profilaktyka zdrowego uśmiechu wymaga również regularnego usuwania kamienia nazębnego. Z artykułu „Usuwanie kamienia nazębnego — cena zabiegu, wskazania oraz jak mu zapobiegać?” dowiesz się, dlaczego działania te są tak istotne i jak często należy je podejmować. Wizyty kontrolne, połączone często z zabiegami higienizacyjnymi, warto odbywać przynajmniej raz do roku, by cieszyć się mocnymi zębami i zdrową jamą ustną.

Jak dbać zęby na co dzień?

Poza regularnymi wizytami kontrolnymi w gabinetach stomatologicznych niezmiernie ważna będzie również codzienna troska o stan jamy ustnej. O tym, że zęby należy myć minimum dwa razy na dobę, wie niemalże każdy. Warto jednak poznać również inne zasady, dzięki którym uśmiech stanie się nie tylko bielszy, ale również i zdrowszy. Aby o niego zadbać, należy więc:

  • unikać mycia zębów po kwaśnych posiłkach i napojach, które osłabiają szkliwo, czyniąc je wrażliwym na uszkodzenia,
  • myć zęby przynajmniej 3 minuty, zwłaszcza przed snem, gdyż to właśnie w trakcie nocnego odpoczynku organizm produkuje mniej śliny, co naraża nasze zęby na nadmierne namnażanie się bakterii,
  • sięgać po miękkie lub średnie szczoteczki, unikając tych z twardym włosiem, które mogą prowadzić do podrażnień dziąseł, a w konsekwencji do ich krwawienia.

Niezwykle istotne będzie również zapoznanie się z techniką prawidłowego mycia jamy ustnej. Obejmuje ona bowiem nie tylko zęby, ale również i język, wymagając jednocześnie użycia nici dentystycznej dla skutecznego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Jak zadbać o biały uśmiech?

Estetyka uzębienia to jeden z najczęstszych problemów, zgłaszanych przez pacjentów gabinetów i klinik stomatologicznych. Aby walka o białe zęby zakończyła się sukcesem, konieczne jest wprowadzenie do codziennego funkcjonowania kilku istotnych działań. Będą się one opierać na:

  • wyeliminowaniu płynów do ust, zawierających w swoim składzie chlorheksydynę,
  • zrezygnowaniu z nałogów – palenia papierosów, nadmiernego spożycia herbaty, kawy i czerwonego wina,
  • trosce o prawidłową higienę jamy ustnej.

Sporą popularnością cieszą się współcześnie również pasty wybielające. Chociaż kryją one w sobie olbrzymi potencjał, warto wykorzystywać go z pewną rezerwą i ostrożnością. Jest to spowodowane szkodliwym oddziaływaniem na szkliwo, które może nasilić się przy dłuższym użyciu. 

Alternatywnym rozwiązaniem będą natomiast żele, paski czy wybielające nakładki na zęby. Ich stosowanie należy jednak zawsze skonsultować z zaufanym stomatologiem, który nie tylko zweryfikuje efekty działań, ale również oceni ich bezpieczeństwo.

Dieta a zdrowie zębów – o czym warto wiedzieć?

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że dieta odgrywa istotną rolę w walce o zdrowy uśmiech. Aby zakończyła się ona sukcesem, warto unikać słodyczy, ale również zrezygnować z dużej ilości przypraw, rzutujących w negatywny sposób na stan naszego uzębienia. 

Niezwykle istotne będzie także wzbogacenie codziennego menu o produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminy D i C. Będą to m.in. jajka, nabiał, ryby, warzywa i orzechy, które ułatwią przyswajanie minerałów, wzmocnią zęby oraz dostarczą organizmowi niezbędnych składników, budujących zdrowy i estetyczny uśmiech.