• wt.. maj 21st, 2024

Jakie objawy świadczą o cukrzycy?

ByRedakcja

maj 13, 2021

Nauka rozpoznawania wczesnych objawów cukrzycy może zwiększyć szansę na wczesne postawienie diagnozy i podjęcie leczenia.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli uważasz, że doświadczasz tych objawów, które wymieniono w artykule i zgłosić się na badania. Wysoki poziom cukru we krwi wpływa na przepływ krwi, co może wpływać na zdolność organizmu do gojenia się. Rany i skaleczenia, które goją się niezwykle długo, mogą być oznaką, że poziom cukru we krwi jest wysoki od jakiegoś czasu. Każdy, kto ma ten objaw, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jakie objawy świadczą o cukrzycy?

Powinieneś się zbadać, jeśli zaobserwujesz wczesne objawy cukrzycy

Częste oddawanie moczu może być wczesnym objawem cukrzycy. Przeciętna osoba oddaje mocz od czterech do siedmiu razy dziennie, ale osoby z cukrzycą często chodzą do toalety znacznie częściej, ponieważ organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, wytwarzając więcej moczu. Osoby z cukrzycą często czują się bardzo spragnione i odczuwają suchość w ustach. To uczucie może trwać, nawet jeśli piją dużo płynów. To samo odwodnienie, które powoduje pragnienie i suchość w ustach, może również powodować suchość i swędzenie skóry.

Organizm przekształca pokarm w glukozę podczas procesu trawienia, a komórki wykorzystują następnie glukozę jako źródło energii. Ale kiedy organizm nie wytwarza insuliny, jak w cukrzycy typu 1, lub nie reaguje na insulinę, jak w cukrzycy typu 2, glukoza nie może zostać pobrana z krwi do komórek. Dlatego osoby z nieleczoną cukrzycą często czują głód, mimo że jedzą wystarczająco dużo. Uczucie skrajnego zmęczenia może być po prostu wynikiem zbyt ciężkiej pracy lub niewystarczającej ilości snu, ale może również być wczesną oznaką cukrzycy. Jeśli zmęczenie nie ustępuje nawet podczas odpoczynku i relaksu, warto udać się do lekarza, aby wykluczyć cukrzycę jako potencjalną przyczynę tego stanu.

Drętwienie stóp i nóg może być oznaką uszkodzenia nerwów, które występuje, gdy cukrzyca powoduje, że poziom cukru we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas. To samo uszkodzenie nerwów może również powodować ból lub mrowienie stóp. Osoby z cukrzycą mogą także doświadczać szybkiego, znacznego przyrostu masy ciała lub utraty wagi bez wyraźnej przyczyny. Odpowiednie leczenie, zmiana stylu życia i kontrolowanie poziomu cukru we krwi może znacznie poprawić zdrowie i jakość życia oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.