• wt.. sty 25th, 2022

Jak się pozbyć gniazda szerszeni w bezpieczny sposób?

ByRedakcja

gru 7, 2021

Szerszeń jest nieco większy od osy i kiedy zauważymy je w okolicach naszych domów i w ogrodach, może to być szczególnie niepokojące.

Szerszenie nie tylko są kłopotliwe, ale również ich użądlenie może być niebezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Szerszenie zwykle pojawiają się na wiosnę i jeśli zauważysz w pobliżu swojej posesji gniazdo, musisz wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, aby nie stanowiły zagrożenia.

Jak się pozbyć gniazda szerszeni w bezpieczny sposób?

Wybierz odpowiedni środek na szerszenie

Gniazda szerszeni stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt, więc usunięcie ich w celu wyeliminowania tego ryzyka jest często jedynym skutecznym rozwiązaniem. Jeśli prowadzisz firmę, taką jak sklep lub restauracja, jeszcze ważniejsze jest, aby zająć się tym problemem jak najszybciej, ponieważ masz obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. W obu przypadkach zawsze zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług zwalczania tych owadów, jeśli jednak masz odpowiedni sprzęt, możesz samodzielnie usunąć gniazdo szerszeni.

Szerszeń jest największą z os i wbrew opinii są mniej agresywne niż osy, ponieważ użądlą tylko wtedy, gdy zostaną sprowokowane lub ich gniazdo jest zagrożone. Szerszenie europejskie wyglądają jak duże osy z bardzo małą ilością czerni na ciele i wyraźnymi brązowymi, czerwonymi lub żółtawo-pomarańczowymi znaczeniami. Gniazda szerszeni mają wygląd przypominający papier i są wykonane ze skrawków drewna zmieszanych ze śliną. Jeśli w ogrodzie lub w pobliżu zabudowań pojawia się dużo szerszeni, prawdopodobnie w okolicy znajduje się ich gniazdo.

Jak każdy inny owad terytorialny, szerszeń będzie walczył w obronie swojego gniazda i kolonii. Ma gładkie żądło i może użądlić wiele razy bez szkody dla siebie, w przeciwieństwie do pszczół, które umierają po użyciu żądła. W najlepszym przypadku użądlenie szerszenia jest niezwykle bolesne i powoduje obrzęk i swędzenie skóry. W najgorszym przypadku, jeśli jesteś uczulony na użądlenia owadów, wpadniesz w anafilaksję i będziesz musiał natychmiast otrzymać pomoc medyczną, dlatego warto jak najszybciej zająć się gniazdem szerszeni. Odpowiedni środek na szerszenie z pewnością pomoże w bezpiecznym usunięciu gniazda tych owadów.