• niedz.. gru 10th, 2023

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

ByRedakcja

wrz 21, 2021

Każdy z nas zna numery alarmowe i w razie nagłego wypadku będzie w stanie udzielić pierwszej pomocy.

Niestety nadal brakuje nam wiedzy w kwestii dbania o zdrowie psychiczne swoje i naszych najbliższych. Tymczasem jest to palący problem. Szacuje się, że blisko 4 miliony Polaków zmaga się z depresją.
Depresja jest nazywana chorobą cywilizacyjną, a mimo to po pomoc nie zgłaszają się wszyscy, których ona dotyka, bardzo często dzieje się tak z powodu traktowania zaburzeń psychicznych jako powodu do wstydu.

Bardzo często ignorujemy sygnały, które wysyła nam nasze ciało, wydaje nam się, że to tylko zły dzień, kiepska pogoda, lub po prostu takie już jest życie. Nierozwiązane problemy mogą objawiać się w postaci bezsenności, drażliwości czy nawet objawów psychosomatycznych. Tak ważne jest więc, by mieć świadomość tego, co dzieje się nie tylko dookoła nas, ale również wewnątrz.
Wiele Polek i Polaków zmaga się z zaburzeniami lękowymi lub innymi schorzeniami samotnie, w obawie przed stygmatyzacją lub przed uzmysłowieniem sobie skali problemu. Tkwienie w błędnym kole trwa często latami, podczas których nie dopuszczamy do siebie trudnych emocji. Po pomoc w przypadku pogorszenia zdrowia psychicznego należy zgłosić się jak najszybciej, tak, by zatrzymać rozwój tego stanu. Zajrzyj na stronę, aby dowiedzieć się więcej o przebiegu leczenia nerwicy lękowej.

Dobrze postawiona diagnoza w gabinecie lekarskim to pierwszy krok na ścieżce do wyzdrowienia. Bardzo często krok ten jest trudny do wykonania, jednak całkowicie wart wysiłku. Nie można jednak zapominać, że leczenie, niezależnie od tego czy będzie obejmowało farmakoterapię, psychoterapię czy połączenie obydwu, nie może być naszym jedynym orężem. Nie bójmy się rozmów z najbliższymi, zmian, proszenia o pomoc. Wszystkie te działania zaprocentują lepszym samopoczuciem i zwiększoną satysfakcją z życia.
Bardzo istotną częścią procesu zdrowienia jest wypracowanie zdrowych nawyków. Odżywcza dieta, dbanie o siebie, regularny ruch i sprawianie sobie drobnych przyjemności sprzyjają dobremu samopoczuciu.