Do czego dodawać ocet jabłkowy?
W sklepach można znaleźć różne odmiany octów.
Najpopularniejszymi z nich są spirytusowe lub winne. Produktem, który również zasługuje na uwagę, jest ocet jabłkowy. W przeciwieństwie do innych rodzajów octów powstaje on z owoców szeroko dostępnych w Polsce. Jakie są zastosowania octu jabłkowego?
Ocet jabłkowy w przepisach
Taki rodzaj octu powstaje w wyniku fermentacji jabłek, co oznacza, że można go zrobić samemu w domu. Proces fermentacji co prawda trwa kilka tygodni, lecz w efekcie uzyskuje się naturalny ocet wykonany własną pracą. Ocet jabłkowy jest również szeroko dostępny w sklepach spożywczych. Poznaj najpopularniejsze przepisy z octem jabłkowym. Ocet jabłkowy może być świetnym urozmaiceniem do różnego rodzaju napojów. Warto poznać przepis na przepyszne, zdrowe smoothie z octem jabłkowym, które z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę odporności.
Dania, w których ocet jest niezbędny to na pewno różnego rodzaju sałatki. Przykładem jest sałatka grecka, która doskonale komponuje się z odrobiną octu jabłkowego dodanego pod koniec. Równie ciekawym przepisem jest sałatka panzanella, do której dodaje się czerstwe pieczywo. Dzięki temu nie marnujemy przestarzałego chleba lub bułek, a ocet jabłkowy dopełni smak całości.
Ocet jabłkowy znajdzie również zastosowanie w przetworach na zimę. Jednym z takich jest papryka w occie. Do jej wytworzenia warto użyć octu jabłkowego. To samo tyczy się robienia ogórków konserwowych – zamiast stosować klasyczny spirytusowy, warto wykonać zalewę z jabłkowym odpowiednikiem dla nowych wrażeń smakowych. Przetwory takie będą znakomitym i wyrazistym dodatkiem do dań, a dzięki odpowiedniej konserwacji można cieszyć się długim terminem spożycia.
Zastosowanie octu jabłkowego w potrawach
Kolejnym z popularnych zastosowań octu jabłkowego w kuchni są sosy. Wyśmienite sosy muszą w sobie łączyć wiele wyraźnych smaków. Do tego celu sprawdzi się ocet jabłkowy. Oferując swoją nutę owocowej słodyczy, może zmienić sposób, w jaki przygotowujemy sosy. Jednym z lepszych przykładów jest domowy sos barbecue. Warto przyrządzić go używając octu jabłkowego, a efekt może być zaskakujący. Inne zastosowanie to także sos winegret będący znakomitym dodatkiem do zielonych sałat czy owoców morza.
Istnieje też ciekawa metoda marynowania w occie jabłkowym. W przypadku kiedy nie mamy czasu na całonocne marynowanie mięsa lub innych potraw, z pomocą przychodzi kwas jabłkowy. Kilkuminutowe zanurzenie mięsa w occie jabłkowym i przyprawach przyniesie smaczny efekt nawet w paręnaście minut. Takie marynowane mięso wzbogacone będzie słodko-kwaśnymi nutami. Marynować można również grzyby.
Dlaczego ocet jabłkowy do potraw?
Wiele badań wskazuje na to, że ocet jabłkowy może nieść ze sobą prozdrowotne działanie. Wynikać to może z faktu, że uzyskiwany jest z jabłek. Owoce te od setek lat uważane są za pożywienie, które bardzo pozytywnie wpływa na codzienne zdrowie. W języku angielskim występuje bardzo chwytliwe powiedzenie – „An apple a day keeps a doctor away” – co luźno można przetłumaczyć na język polski jako „zjedz czasem jabłuszko, a ominie cię szpitalne łóżko”. Być może dlatego warto spróbować zamienić klasyczny ocet winny lub spirytusowy na jabłkowy odpowiednik. Niektórzy twierdzą, że ocet jabłkowy z wodą również przynosi pozytywne skutki zdrowotne.
Jakkolwiek nie byłoby w kwestii prozdrowotnej, warto również rozważyć aspekt urozmaicania smaków w przepisach. Oprócz klasycznego octowego smaku nierozcieńczony i nierafinowany ocet jabłkowy ma również nutę owocową. Na każde danie z przepisu składa się wiele małych czynników, które wspólnie decydują o finalnym smaku potrawy. Również tak mała rzecz, jak zastosowanie octu jabłkowego może mieć ostatecznie duży wpływ na przyjemność ze spożywanego posiłku.