• pon.. mar 4th, 2024

Tomografia komputerowa zatok – podstawowe informacje

ByRedakcja

mar 9, 2023

Tomografia komputerowa zatok to badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania szczegółowych obrazów zatok twarzowych.

Jest to jedno z najczęstszych badań obrazowych wykonywanych w celu diagnozowania chorób zatok. Wysoka skuteczność takiego badania sprawia, że spore grono pacjentów wyraża zainteresowanie nim. To dlatego popyt na takie usługi medyczne realizowane na kasę chorych, jak również prywatnie, jest bardzo wysoki. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na różne istotne informacje powiązane z szeroko pojętą tomografią zatok.

Tomografia komputerowa zatok – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o tomografii komputerowej zatok?

Podczas badania pacjent jest umieszczany na stole, który przesuwany jest do urządzenia tomograficznego. W czasie badania promienie rentgenowskie przepuszczane są przez zatoki twarzowe, a detektory rejestrują absorpcję promieniowania. Następnie komputer przetwarza te informacje, tworząc szczegółowe obrazy zatok twarzowych. Taki obraz może być następnie z powodzeniem interpretowany przez lekarza, który będzie w stanie wykryć ewentualne choroby, sprawdzić postępy w leczeniu lub potwierdzić, że zatoki pacjenta są zdrowe.

Tomografia komputerowa zatok jest przydatna w diagnostyce różnego rodzaju chorób zatok, takich jak zapalenie zatok, polipy zatokowe, nowotwory, wypadanie ścian, zniekształcenia zatok oraz zaburzenia przepływu powietrza. Badanie to może również pomóc w ustaleniu przyczyny uporczywych bólów głowy i bólów zatokowych, zaburzeń węchu, czy niedosłuchu. Nic więc dziwnego, że ze względu na zakres wykrywanych schorzeń, takie badanie jest wykonywane bardzo często wśród wielu ludzi.

Oczywiście przed przeprowadzeniem badania pacjent powinien poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia i przebytych chorobach, a także o alergiach na kontrastowe środki dożylnie, które w niektórych przypadkach mogą być stosowane podczas tomografii. Sama tomografia komputerowa zatok w Poznaniu oraz innych miastach jest wykonywana przez wiele placówek państwowych, jak i prywatnych. Znalezienie informacji na ich temat, a także zapisanie się na wybrany termin badania jest w wielu przypadkach możliwe za pośrednictwem Internetu.